Sanat ile mühendisliği birleştiriyoruz.

Faaliyet Alanları

Klinker Kaplama Tuğla

Kaplama tuğlaları; eski yapılara farklı görünüm kazandırmak ya da yeni binalar, özel iç mekanlar yaratmak için tercih edilir. Her stil ve her anlayışa uygun seçenekler sunar, yapılara estetik çözümler getirir. Doğayla uyumlu renk ve dokuya sahiptirler. Kaplama tuğlalar  iş merkezleri, konut, hastane, okul, villa, otel, tatil köyleri, resmi kurumlar gibi tüm yaşam mekanlarında kullanılır.

Kaplama tuğlası, betonarme perde, kolon, kiriş, delikli tuğla, dolgu tuğla, gaz beton, kaba sıva gibi rijit bir yüzeye sahip ve stabil yapılı tüm yüzeylerin üzerine uygulanabilir. Yüzeyde boya, yalıtım malzemesi artıkları, çapak ve harç kırıntıları, yağ, toz, iyi yapışmamış taşıyıcı olmayan sıva tabakaları vb. yapışmayı engelleyici kaplamalar varsa kaldırılmalıdır. Daha büyük pürüzlü yüzeylerde ise kaplamalar kazınmalı, bu mümkün değilse yeniden sıvanarak düzeltilmelidir. Uygulama yapılacak duvar rutubetli ise, duvar gövde ve yüzeyleri mutlaka kurutulmalıdır.

Kaplama tuğlalar uygulama sırasında ve uygulamanın bitirilmesinden itibaren özellikle ilk gün yapıştırıcı mukavemetini kazanıncaya kadar dış hava şartlarından (yağmur suyu, inşaat atık suyu v.b. nem, sulardan, dondan ve aşırı güneşten) korunmalıdır. Bunun için uygulamanın üzerine, kaplama tuğla ile arasında boşluk kalacak şekilde naylon ve branda türü örtüler örtülmelidir.

+4º nin altında kaplama tuğla uygulaması yapılmamalıdır. Kış aylarında yapılacak olan uygulamalarda özellikle don olayına maruz kalan bölgelerde, yapıştırıcı kuruma süresi daha uzun olacağından derz dolgu uygulama işlemi 4-5 gün sonra başlanmalıdır. Bu esnada derz araları açık kalacağından, kaplama uygulaması yapılan yüzey; yağmur, kar ve su birikmesini önlemek için naylon veya branda türü örtüler kullanarak açık yüzey korunmalıdır. Sıcak havalarda yapılacak uygulamalarda, tuğlalar yapıştırıcının suyunu çekip, mukavemeti azaltacağı için kaplama yapılacak tuğlalar nemlendirilmelidir. (Bunun için tuğlaları kullanımdan hemen önce temiz su dolu bir kovaya batırıp çıkartmak yeterli olacaktır.) Fırınlama esnasında, toprağın yapısından dolayı tuğlalarda ton farklılıkları görülebilir. Bu nedenle, kaplama tuğla uygulama sırasında bu ton farklılıklarını engelleyebilmek için farklı paketlerden kaplama tuğla alınıp, harmanlama yapılarak uygulama yapılmalıdır. Uygulama sırasında yapıştırma harcının ve dolgu malzemesinin tuğla yüzeyine bulaştırılmamasına özen gösterilmelidir. Tuğla yüzeyine malzeme bulaştığında, bulaşan malzemelerin kuruması beklenmeli ve kuruduktan sonra plastik sert bir fırça ile temizlenmelidir. Çok kirli yüzeyler için özel bileşimli yüzey temizleyici kullanılmalıdır. Uygulamadan sonra tuğla yüzeyine boya, vernik, sirke, tuz ruhu vb. malzemeler sürülmemelidir

Klinker Kaplama Tuğla

Klinker Kaplama Tuğla